Oakridge Fifth Grade Blog

Tag archives for consumered

Dollars and Sense Lesson 4b: Unit Price

Compare the following prices: Chocolate Cereal: 16 ounces at $2.34 48 ounces at $5.12 M & M Candies: 8 ounces at $.50 12 ounces at $.75 24 ounces at $1.00 Give me your answers and if you see a pattern in the answers.

Read the rest of this entry »

Dollars and Sense Lesson 4: Comparing Prices with Unit Pricing

Share what you’ve learned or already knew about comparing prices? What are some things to look for when you are shopping? Do you always want to pay the lowest price? Are their times when it makes sense to spend more money? Then do this activity on making change. This will help you know if a […]

Read the rest of this entry »

Dollars and Sense Lesson 5: Pricing

Which of these rolls of tape is cheaper? Why? Send me a comment with two sentences about this.

Read the rest of this entry »